Leczenie onycholizy
Zabieg leczenia onycholizy

Onycholiza to schorzenie związane z płytką paznokcia i jej wzrostem. Przypadłość ta może dotyczyć zarówno paznokci dłoni, jak i stóp. W większości przypadków choroba nie wiąże się z bólem, jednak stanowi duży dyskomfort. Dodatkowo nie powinna być lekceważona ze względu na przykre konsekwencje. Zatem jeśli pojawią się niepokojące objawy, to warto skorzystać z pomocy naszych podologów, którzy zaproponują skuteczne i bezinwazyjne leczenie onycholizy.

Onycholiza – jak ją rozpoznać?

Onycholiza to choroba paznokci polegająca na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska. W większości przypadków pacjenci nie odczuwają bólu, jednak stan ten może stanowić poważne zagrożenie dla stanu zdrowia całego organizmu.

Sam proces oddzielania się paznokcia najczęściej rozpoczyna się od dystalnego końca (wolnego brzegu paznokcia), który staje się twardy i gładki. Na tym etapie nie zauważymy oznak stanu zapalnego. Jednak postępująca z biegiem czasu onycholiza może łączyć się z coraz większym dyskomfortem i bólem ze względu na możliwą infekcję. W miejscu odwarstwienia paznokcia zbierają się pęcherzyki powietrza, zabrudzenia i złuszczająca się keratyna. Dodatkowo jest to idealne środowisko do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ich pojawienie się prowadzi do powstania stanu zapalnego, grzybicy lub ryzyka zakażenia chorobami o różnym podłożu.

W zależności od przyczyny płytka paznokciowa może zyskać zielonkawe, purpurowe, szare, żółte lub białe zabarwienie. W zaawansowanym stadium może pojawić się ból w obrębie paznokci, który nie zniknie bez wdrożenia skutecznego leczenia.

Onycholiza paznokci – postawienie prawidłowej diagnozy to podstawa

Warto wiedzieć, że na pierwszy rzut oka objawy onycholizy są bardzo zbliżone do grzybicy paznokci, dlatego choroba często jest mylnie diagnozowana. Z tego względu konieczne jest udanie się na konsultację do doświadczonego podologa, który zaproponuje najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę w leczeniu onycholizy.

W przypadku nieprawidłowo postawionej diagnozy i tym samym wdrożenia nieefektywnej terapii choroba może prowadzić do poważnych zmian, które stwarzają idealnego środowiska do rozwoju bakterii i grzybów.

Zlekceważenie problemu bądź próba samodzielnego pozbycia się onycholizy mogą prowadzić do pogłębiania zmiany i przykrych konsekwencji, które z pewnością przedłużą czas leczenia.

Przyczyny onycholizy– powody odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska

Warto poznać najczęstsze przyczyny onycholizy, z którą do naszego gabinetu zgłasza się coraz więcej pacjentów. Nie zawsze każdy z nich jest świadomy występującej choroby, jednak zauważa niepokojące objawy, które w przypadku paznokci zmienionych chorobowo mogą mieć różne podłoże. Powodem schorzenia może być:

 • łysienie plackowate,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • choroby ogólnoustrojowe,
 • grzybica paznokci,
 • wyprysk kontaktowy,
 • niedobory witamin (najczęściej żelaza),
 • niedokrwistość,
 • liszaj płaski,
 • brak higieny,
 • predyspozycje genetyczne,
 • nadczynność tarczycy,
 • ciasne obuwie,
 • uraz mechaniczny (jednorazowe uderzenie, przytrzaśnięcie, zgniecenie płytki paznokciowej),
 • permanentny ucisk na paznokcie z zewnątrz,
 • za długie paznokcie, które narażone są na uszkodzenie,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • cukrzyca,
 • guzy łożyska paznokcia,
 • wady anatomiczne stopy,
 • zaburzona budowa płytki paznokcia,
 • infekcje płytki paznokcia,
 • choroby naczyń obwodowych,
 • środki chemiczne zawarte w niektórych preparatach do malowania paznokci i zmywania lakierów,
 • nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy (m.in. nałożenie za ciepłej masy na paznokciach dłoni lub stóp bądź zbyt agresywne ściąganie warstw z płytki).
leczenie onycholizy

Onycholiza wtórna, pierwotna i polekowa – czym się różni?

Onycholiza pierwotna najczęściej pojawia się w przypadku osób, które często wykonują manicure hybrydowy i pedicure akrylowy czy też paznokcie żelowe. Niestety często na pomalowanej płytce trudniej zauważyć zmiany w jej wyglądzie. Dodatkowo onycholiza pierwotna może wystąpić na skutek kontaktu ze środkami kosmetycznymi i chemicznymi, a w szczególności z rozpuszczalnikami zawartymi w zmywaczach.

Onycholiza wtórna wywoływana jest przez schorzenia ogólnoustrojowe i dermatologiczne, do których zaliczamy między innymi wyprysk kontaktowy, grzybicę, opryszczkę, półpasiec czy liszaja płaskiego.

Onycholiza polekowa występuje zawsze na skutek przyjmowania niektórych leków. Wśród nich najczęściej znajdują się antybiotyki z grupy tetracyklin, a także preparaty skuteczne w walce z trądzikiem i łuszczycą.

Jednak warto wiedzieć, że leczenie onycholizy po hybrydach w naszym gabinecie przebiega podobnie jak w przypadku schorzenia, które pojawiło się z zupełnie innej przyczyny. Z tego względu, że wykorzystywane metody laserowe są skuteczne niezależnie od przyczyny schorzenia, a jedyną różnicą jest liczba zabiegów, która jest niezbędna do wykonania w pełnej serii.

Leczenie onycholizy płytki paznokcia – jak wygląda zabieg?

W sytuacji wystąpienia schorzenia związanego z odwarstwianiem płytki należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę choroby, dzięki czemu zaproponowany sposób leczenia onycholizy z pewnością okaże się skuteczny.

Tak jak w przypadku innych wizyt w gabinecie podologicznym ONYX, leczenie onycholizy rozpoczyna się od gruntownej konsultacji podologicznej. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wstępnej ocenie stopnia zaawansowania choroby możemy zaproponować formę leczenia. Podczas każdej kuracji wykorzystujemy wyłącznie innowacyjne rozwiązania i zaawansowane technologiczne urządzenia, które gwarantują pełne bezpieczeństwo.

Zabieg zawsze rozpoczyna się od oczyszczenia płytki paznokci, skrócenia płytki i usunięcia nagromadzonej masy rogowej. Etap ten sprawia, że wiązka laserowa przenika głębiej i tym samym skuteczniej walczy z problemem. Działanie wiązek światła podczas 8 sesji naświetlań sprawia, że wyrastająca, nowa płytka paznokcia jest odmłodzona, równa i mocna.

Podczas naświetlania laserem pacjent wkłada stopę lub dłoń do urządzenia na 12 minut. Podczas zabiegu nie jest odczuwany ból i dyskomfort, gdyż jest to metoda bezinwazyjna. Liczba powtórzeń zależy od stadium problemu, które ocenia podolog, na bieżąco obserwując postępy leczenia.

Paznokcie po oczyszczeniu przed pierwszym naświetlaniem.

Efekt po 3 miesiącach od zakończenia naświetlań.

Leczenie laserem onycholizy – kiedy można spodziewać się efektów?

Skuteczność terapii laserem LUNULA zależy od skali problemu, jednak w porównaniu do leczenia farmakologicznego wynosi aż 90%. Urządzenie zostało w pełni przetestowane klinicznie, dlatego spełnia obowiązujące normy i jest bezpieczne. Na efekty nie trzeba długo czekać, gdyż w większości przypadków już po dwóch miesiącach paznokcie stają się mocniejsze i zdrowsze, a ich kondycja wyraźnie się poprawia.

Jednak należy pamiętać, że pełne wyleczenie onycholizy wiąże się z koniecznością odrośnięcia całego paznokcia, co zwykle trwa nawet do kilkunastu miesięcy.

Jak chronić się przed onycholizą – odpowiednia profilaktyka

laserowe leczenie onycholizy

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego względu tuż po ostatniej wizycie w naszym gabinecie i zakończeniu leczenia nasi podolodzy chętnie przekażą rady, które pozwolą uniknąć w przyszłości ponownego pojawienia się problemu. Podpowiedzą, jak prawidłowo zadbać o noszone obuwie i wkładki oraz przekażą wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji płytki paznokciowej na co dzień. Najlepszym wyborem będą buty wykonane z naturalnych materiałów, gwarantujących odpowiednią wentylację.

Przede wszystkim osoby korzystające z usług manicure i pedicure powinny wybierać miejsca, w których priorytetową kwestią jest dbanie o higienę. Podczas stylizacji paznokci warto zwrócić uwagę, czy osoby, które wykonują manicure, pracują w rękawiczkach ochronnych i czy używają sterylnych narzędzi.

leczenie onycholizy po hybrydach
leczenie laserem onycholizy

Ponadto, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, zaleca się zmianę obuwia na dopasowane do rozmiaru stopy oraz wykonywanych czynności. Nowe buty powinny zapewniać też odpowiednią wentylację. Pielęgnację paznokci należy ograniczyć do skracania płytki, odsuwania skórek i nawilżania – dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z kolorowych lakierów lub innych inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.

Ponadto w ramach profilaktyki warto stosować suplementy diety wzmacniające paznokcie (np. z dodatkiem cynku, kolagenu i biotyny) oraz odżywki zawierające olejki ,które wykazują właściwości bakteriobójcze i działają regenerująco na płytkę. Preparaty odżywcze w formie płynnej, które aplikuje się na płytkę paznokciową, są w stanie pobudzić łożysko do odnowy. W efekcie poprawiają kondycję paznokci i doskonale wspomagają leczenie.

leczenie onycholizy Będzin

Laserowe leczenie onycholizy i innych schorzeń w gabinecie ONYX – Będzin i okolice

W naszym gabinecie oferujemy laserowe leczenie onycholizy oraz wielu innych schorzeń dotyczących płytki paznokcia. Kiedy warto nas odwiedzić? Gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Zalicza się do nich łamliwe, zgrubione, kruche, rozdwajające się czy rogowaciejące paznokcie. Warto także obserwować kolor płytki, który powinien mieć odcień delikatnego różu z białawym obłączkiem w dolnej części.

Nasi podolodzy zachęcają także do umówienia się na konsultację w przypadku zdiagnozowanej grzybicy i łuszczycy paznokci oraz gdy tylko zawiedzie inna terapia – zarówno ta zewnętrzna, jak i farmakologiczna.

Profesjonalny zespół podologów – gabinet ONYX na Śląsku

Nasz zespół składa się wyłącznie z doświadczonych specjalistów, którzy gwarantują postawienie prawidłowej diagnozy, wprowadzenie skutecznych metod leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Samopoczucie osób korzystających z naszych usług jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy przyjemną atmosferę i chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Warto pamiętać, że wszelkie choroby skóry czy paznokci są odzwierciedleniem tego, co dzieje się z naszym organizmem. Dlatego nie należy zwlekać i odkładać wizyty w nieskończoność. Zapraszamy już dziś do wizyty w naszym gabinecie i skorzystania z pomocy wykwalifikowanego zespołu podologów w gabinecie ONYX w Będzinie (Śląsk).