Leczenie laserem – badania kliniczne i skuteczność

Bardzo wysoką skuteczność lasera „zimnego” LUNULA w leczeniu grzybicy paznokci potwierdzają badania kliniczne! U wszystkich badanych stwierdzono całkowite bądź niemal całkowite wyleczenie paznokci z grzybicy – to daje 90% skuteczność lasera (w porównaniu z 40-60% skuteczności terapii farmakologicznej).

Grupa kontrolna leczona laserem podczas badań w Będzinie

Badanie kliniczne dotyczące terapii laserowej stóp LUNULA przeprowadzono w latach 2011-2013 na grupie 323 osób (2320 paznokci) z zakażeniem grzybiczym na poziomie od 12% do 100%. W zależności od tego ile procent paznokcia było zajęte grzybicą, osoby biorące udział w badaniu podzielono na pięć różnych kategorii (patrz tabela poniżej).

Przebieg leczenia laserem w badaniu klinicznym

Leczenie laserem Lunula składało się z czterech 12-minutowych zabiegów, po których następowała siedmiodniowa przerwa. Wszyscy pacjenci byli leczeni zgodnie z poniższym protokołem:

  1. Stopa/dłoń, która miała być leczona, została najpierw zdezynfekowana.
  2. Paznokcie zostały odpowiednio skrócone przy pomocy cążek i oczyszczone z wykorzystaniem frezarki u tych leczonych, u których było to konieczne.
  3. Paznokcie sfotografowano przy użyciu aparatu o dużej rozdzielczości.
  4. Zakażone buty zostały poddane sterylizacji, a skarpetki bądź rajstopy zostały po zabiegu wymienione na nowe.

Podczas tego badania klinicznego dotyczącego skuteczności terapii laserowej stóp LUNULA nie stosowano żadnych preparatów zmiękczających zgrubiałe paznokcie. Wszystko po to, aby wyeliminować jakąkolwiek ingerencję czynników zewnętrznych, które mogłyby mieć wpływ na wyniki badania.

Analiza danych dotycząca leczenia laserem

Badania kliniczne trwały 18 miesięcy. Postępy w leczeniu grzybicy obserwowano po 12, 24, 36 i 48 tygodniach. Po tym czasie zebrano wyniki, ale uczestników zaproszono do udziału w dalszych obserwacjach. Następnie znów odpowiednio po 52, 64 i 76 tygodniach po zakończeniu leczenia sprawdzono, czy u pacjentów nie nastąpił nawrót zakażenia.

Wyniki badań klinicznych: skuteczność leczenia grzybicy

U wszystkich leczonych pacjentów zaobserwowano istotne zmniejszenie procentowego zakażenia płytki paznokcia w porównaniu do wartości początkowych.

Jak widać w tabeli nr 2 oraz na wykresie nr 1 po 48 tygodniach od ostatniego zabiegu prawie wszystkie paznokcie zakażone grzybicą w 80% (lub w mniejszym stopniu) w momencie rozpoczęcia terapii laserowej stóp LUNULA były całkowicie lub niemal całkowicie wyleczone.

Resztkowa grzybica paznokci utrzymywała się w grupie osób, które w momencie rozpoczęcia leczenia miały zajętą płytkę paznokcia na poziomie od 80% do 100% – ci pacjenci wymagali dalszych zabiegów.

Nie jest to zaskoczeniem, bo w momencie, kiedy paznokcie są całkowicie (lub prawie w całości) zainfekowane chorobą, ich odrastanie i oczyszczanie trwa niekiedy dłużej niż 48 tygodni. Natomiast już na tym etapie (po upływie 48 tygodni) średni obszar infekcji na paznokciu zmniejszył się w znacznym stopniu – z 97,4% do 17,75% – co niewątpliwie można uznać za ogromny sukces!

Wyniki badań klinicznych: przejrzystość paznokci po terapii laserowej stóp

Kolejna tabela (nr 3) prezentuje liczbę i odsetek palców, których paznokcie osiągnęły pełną przejrzystość (0% grzybicy paznokci) oraz pięcioprocentowy lub niższy udział grzybicy paznokci w 48 tygodni po zabiegu.

Więcej niż 8 na 10 palców osiągnęło całkowitą przejrzystość w 48 tygodni po zabiegu. Nie dziwi fakt, że całkowitą 100% przejrzystość odzyskiwały paznokcie, które były w najmniejszym stopniu zajęte grzybicą, tak jak te 81 paznokci, które zajęte były w mniej niż 20% płytki paznokcia.

Oceniając paznokcie, które wykazały przejrzystość na poziomie 95%-99% w 48 tygodni po laserowym zabiegu podologicznym, 100% skuteczność osiągnięto u paznokci, których płytka była zajęta na poziomie poniżej 20%, od 21% do 40% oraz od 41% do 60%.

Sześćdziesiąt sześć procent (66%) paznokci zajętych na poziomie od 61% do 80% i pięć procent (5%) paznokci zakażonych w większym stopniu niż 80% osiągnęło przejrzystość na poziomie 95%-99%.

Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym dłużej potrwa powrót do całkowitej przejrzystości płytki paznokcia. Do tej pory badanie potwierdziło fakt, iż cztery zabiegi na paznokcie zakażone w 60% lub mniej, dają zadowalający efekt, a paznokcie chore w stopniu wyższym niż 60% poddawane są dalszym zabiegom (z reguły 2 do 4 zabiegów).

Z czego wynika skuteczność leczenia laserem „zimnym” LUNULA?

Laser „zimny” LUNULA to urządzenie innowacyjne, skonstruowane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jest to pierwszy na świecie (i jedyny jak dotąd!) laser niskoenergetyczny, który nie wytwarza ciepła – w odróżnieniu od klasycznych laserów termicznych.

Objęcie leczeniem całego paznokcia: płytki, korzenia, łożyska i okolicznych tkanek

Emitowane promieniowanie laserowe ma postać wiązek liniowych. Dzięki temu poddaje się leczeniu znacznie większą powierzchnię. W przeciwieństwie do laserów punktowych terapia laserowa LUNULA obejmuje nie tylko płytkę paznokcia, ale też całe jego łożysko, korzeń i okoliczne tkanki. Stąd wysoka skuteczność leczenia – można pozbyć się patogenów, które są obecne głęboko w paznokciach, aby w pełni wyleczyć pacjenta z grzybicy.

Dwukierunkowość skutecznego leczenia grzybicy: eliminacja patogenów i regeneracja

Laser „zimny” LUNULA w leczeniu grzybicy paznokci działa dwutorowo, bo emituje jednocześnie dwie fale świetlne, z których każda wykazuje inne działanie.

  1. Fala fioletowa niszczy patogeny – działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Stymuluje wytwarzanie się w organizmie substancji (jak nadtlenek wodoru czy rodniki hydroksylowe), które skutecznie eliminują patogeny odpowiedzialne za rozwój infekcji grzybiczej.
  2. Fala czerwona regeneruje – działa biostymulująco, czyli pobudza układ odpornościowy organizmu. Pod wpływem tego rodzaju fali w organizmie zostaje produkowany tlenek azotu, który m.in. pomaga w tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu paznokcie odrastają zdrowe i silne.

Skuteczne leczenie laserem stóp i paznokci – nie tylko w zakażeniu grzybiczym!

Badania kliniczne potwierdzają, że terapia laserowa LUNULA to sposób na skuteczne leczeniu grzybicy paznokci. Natomiast liczne podologiczne badania i obserwacje wskazują na to, że ten sposób laserowego leczenia można z powodzeniem wykorzystać także do eliminacji innych problemów związanych z paznokciami.

Właśnie ze względu na swoje silne właściwości biostymulacyjne terapia LUNULA zyskuje coraz większą popularność jako zabieg regeneracyjny.

Terapia laserowa LUNULA pomocna diabetykom

Osoby chore na cukrzycę są w znacznym stopniu narażone na rozwój infekcji bakteryjnych i drożdżakowych, w tym grzybicy paznokci stóp (podwyższony poziom glukozy sprzyja namnażaniu się patogenów). Zastosowanie terapii farmakologicznej u diabetyków jest niewskazane – antybiotyki przeciwgrzybicze w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi mogą nawet nasilać objawy choroby.

Skuteczne leczenie grzybicy u diabetyków wymaga dużej ostrożności, dlatego specjaliści coraz częściej rekomendują terapię laserową LUNULA, która w żadnej sposób nie wpływa na organizm chorego, a pomaga skutecznie uporać się z problemem.

Leczenie laserowe LUNULA łuszczycy i onycholizy

Łuszczyca paznokci i onycholiza to schorzenia rzadsze niż grzybica paznokci, jednak powodują duży dyskomfort, a jednocześnie mogą być groźne dla zdrowia. Zwłaszcza w przypadku oddzielania się paznokcia od łożyska – jak ma to miejsce w przebiegu onycholizy. Ta nieprawidłowość we wzroście płytki skutkuje tym, że paznokieć przestaje chronić przed wnikaniem do organizmu drobnoustrojów, co może prowadzić do niebezpiecznych zakażeń i chorób.

Dzięki silnemu działaniu regeneracyjnemu terapia LUNULA pomaga przywrócić prawidłowy wzrost płytki paznokcia i znacznie redukuje objawy onycholizy. W przypadku łuszczycy pozwala zregenerować paznokcie na tyle, aby odrosły wolne od problemu naparstkowania (nieregularnych wgłębień w płytce).

Skuteczne leczenie laserem stóp i paznokci zniszczonych

Terapia laserem „zimnym” LUNULA polecana jest też wszystkim osobom, których paznokcie znalazły się z różnych przyczyn w słabej kondycji. Jeśli paznokcie są widocznie zniszczone, matowe, przebarwione, kruche i łamliwe, to terapia laserowa przywróci im zdrowy, estetyczny wygląd – i to w krótkim czasie! Zabiegi polecane są zwłaszcza:

  • sportowcom (osobom aktywnym fizycznie, np. biegaczom), których stopy narażone są nie tylko na zakażenia grzybicze, ale też na liczne urazy mechaniczne. Paznokieć „pourazowy” można w pełni zregenerować za pomocą laseroterapii LUNULA;
  • kobietom po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych (np. po usunięciu manicure hybrydowego, żelowego czy tipsów). W tym wypadku po zabiegach laserowych poprawa będzie widoczna już nawet po 2 tygodniach – paznokcie staną się widocznie zdrowsze i silniejsze.

Obecnie trwają także badania nad wykorzystaniem lasera „zimnego” LUNULA w zmniejszaniu blizn.

Każdego, kto potrzebuje porady związanej z leczeniem chorób paznokci i stóp lub ich intensywnej regeneracji, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z gabinetu podologicznego ONYX (Będzin, Śląsk).

Przebieg leczenia laserowego LUNULA

Zabiegi „zimnym” laserem leczniczym LUNULA muszą być przeprowadzane przez doświadczonego i dyplomowanego podologa. Obecnie w Polsce do dyspozycji jest zaledwie kilkanaście tego typu urządzeń. Dlatego gabinet ONYX zaprasza na terapię przede wszystkim pacjentów ze Śląska (Będzin).

Liczbę potrzebnych zabiegów ustala podolog. Terapia jest szybka, bezbolesna i nieinwazyjna – laser w żaden sposób nie uszkadza tkanek skóry i nie obciąża organizmu. Jeden zabieg trwa jedynie 12 minut i polega na umieszczeniu stopy w urządzeniu z laserem.

Przygotowanie do zabiegu laserowego LUNULA

Przed rozpoczęciem terapii LUNULA należy umówić się na konsultację podologiczną, na której specjalista przeprowadzi wywiad kwalifikujący do zabiegu i ustali indywidualny przebieg terapii. Być może konieczne będzie pobranie materiału do badań laboratoryjnych lub precyzyjne oczyszczenie paznokci. W przypadku zakażeń grzybiczych należy bezwzględnie pamiętać o sterylizacji obuwia.

Więcej o przebiegu terapii można się dowiedzieć z zakładek „Laser LUNULA” oraz „Pytania i odpowiedzi” bądź kontaktując się z gabinetem podologicznym ONYX (Będzin, Śląsk). Na wizytę należy zarejestrować się telefonicznie.