Pytania i odpowiedzi
Po jakim czasie można się spodziewać efektów terapii ?

Rezultatów leczenia laserem w przypadku terapii grzybicy paznokci nie należy spodziewać się natychmiast po rozpoczęciu naświetlania, efekt przyjdzie wraz z odrostem nowego paznokcia. Pełen odrost paznokci u rąk to 5-6 miesięcy a u stóp 12-18 miesięcy, dlatego na efekty terapii musimy poczekać. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi nam o regenerację i wzmocnienie paznokci, już po pierwszych dwóch zabiegach paznokcie stają się jaśniejsze i wyraźnie wzmocnione.

Jak przygotować się do zabiegu ?
Przed zabiegiem należy usunąć lakier z powierzchni paznokci i nie używać żadnych środków do pielęgnacji paznokci. Należy zabrać ze sobą nowe skarpetki do założenia po zabiegu.
Jak postępować po zabiegu ?
Po zabiegu należy przestrzegać zasad higieny osobistej, konieczna jest sterylizacja obuwia do tej pory używanego, gdyż tam znajdują się zarodniki grzybów, które mogą doprowadzić do ponownej infekcji. Konieczna jest wymiana na nowe wszystkich skarpet, rajstop i innych wyrobów pończoszniczych, ręczników czy pościeli.
W trakcie i po terapii zalecane jest używanie preparatów przeciwgrzybiczych zapobiegających nawrotowi infekcji.
Bardzo ważnym elementem jest również wymiana na nowe wszystkich narzędzi do pielęgnacji paznokci takich jak pilniczki, cążki do paznokci, a nawet lakiery czy zmywacz, ponieważ one tez są źródłem zarodników grzybów.
Czy laser wywołuje jakieś działania niepożądane i czy sam zabieg jest bolesny ?
Laser LUNULA nie powoduje działań niepożądanych, a terapia jest bezbolesna, nieodczuwalna w żaden sposób dla pacjenta.
Co odróżnia terapię laserem LUNULA od doustnej terapii lekami przeciwgrzybiczymi ?

Doustne leki przeciwgrzybicze mocno obciążają przede wszystkim wątrobę i nerki, stąd przed i podczas terapii tymi lekami powinny być wykonywane badania monitorujące czynność wątroby i nerek, ponieważ istnieją potwierdzone przypadki silnego toksycznego działania leków przeciwgrzybiczych na wątrobę, które doprowadziło do konieczności jej transplantacji.
Działania niepożądane leków przeciwgrzybiczych są poważne a efekty leczenia nie są imponujące, co przedstawia tabela poniżej.

LEK CZAS TRWANIA TERAPII OKRES MONITOROWANIA PO TERAPII WYLECZENIE Z GRZYBICY
Gyzeofulwina 78 tygodni 77 tygodni 2/36 osób (6% skuteczności)
Terbinafina 12 tygodni 48 tygodni 226/390 osób (58% skuteczności)
Itrakonazol 12 tygodni 72 tygodnie 41/107 osób (38% skuteczności
Flukonazol 24 tygodnie 12 tygodni 20/41 osób (49% skuteczności)

Laser LUNULA nie powoduje działań niepożądanych a jego skuteczność jest na poziome 90%, więc nieporównywalnie wyższa do skuteczności doustnych leków przeciwgrzybiczych, natomiast czas samej terapii laserem znacznie krótszy, ponieważ leki trzeba brać od 12 tygodni nawet do 78 tygodni !

Czy podczas terapii można używać lakierów do paznokci ?
Przez cały okres trwania zabiegów nie powinno się stosować lakierów do paznokci . Zaleca się również nie korzystanie z basenów, saun czy jacuzzi.
Można używać jedynie kosmetyków pielęgnacyjnych zaleconych przez podologa.